Oh Snap!

Please turnoff your ad blocking mode for viewing your site content

Masal Buya – Çocuk Hikaye ve Masalları

MasalBuya.Com Türkiye'nin en geniş masal ve hikayelerinin tek çatı altında toplandığı platform

Palyaço Nihat

Palyaço Nihat

PALYAÇO NİHAT

 

Bir palyaço varmış. İsmi Nihat’mış. Sirkte sahneye çıkarmış. Kendine has konuşması ve hareketleriyle seyircilere keyifli dakikalar yaşatırmış. Palyaço Nihat sahne dışı hayatında konuşkan biri dokunulmuş. İçine kapanıkmış, kendi halinde bir hayat sürermiş. Mutsuzmuş palyaço, efkârlıymış. İstermiş konutu olsun, karısı, çocukları olsun, ama olmamış işte. Gençken tanıştığı kızlara bir cinsli ısınamamış, çok istemesine rağmen, evlenememiş.

 

Palyaço sahneye çıkarken maske taktığı için dostlarından dahi onun palyaço olduğunu öğrenmeyenler varmış. Palyaço bazı dostlarını seyirciler arasında görüyor ve onların kendisini alkışlamalarından mutluluk dinliyormuş. Ama o sahne dışı hayat var ya başka bir deyişle sıradanda yaşanan yaşam, milletin yüzde doksan sekizinin yaşadığı yaşam, palyaçonun ilgisine sürüklüyormuş.

 

“ Keşke bu işin içine girmeseydim, diye düşünüyormuş. Keşke palyaço olmasaydım. Neyine gerek senin palyaçoluk, neyine gerek senin sanatçılık. Herkes gibi yaşa, vazgeç palyaçoluğu. Sanki palyaçoluktan para kazanıyorsun, boş ver kazanmayı, bazen giydiğin giysiler ve sahne dekoru için cebinden para ödüyorsun. Hani gündüz dükkâncılık yapmasan gece sirkte zati sahneye çıkamazsın. Oradan kazandığın buraya aktarılıyor ki, palyaço galibiyetli oluyor. Yoksa her gece aynı kıyafeti giy, hep aynı dekor önünde reyin oyna, vazgeç beğeniyi seni izlemeye gelecek seyirci bulamazsın. “

 

Palyaço bir gün yakın dostlarından birine bu görüşü açıklamış. Bunun üzerine Çetin şunları söylemiş:

 

“ Sen sahne giderinin çoğunu kendi cebinden karşılamasan işveren seni kovar. Dünya çapında palyaçosun, büyük sanatçısın ama sebebi belirsiz, işveren seni kesinlikle çekemiyordur. İnan bana sahnede aldığın beğeni eksilince en büyük darbeyi işveren vuracaktır. Beline ilk tekmeyi işveren indirecektir. Bak biz dostuz ama ben dahi seni bazen çekemiyorum. “

 

“ İşverenin bana ilk tekmeyi vurduğunu zannedelim. İkinci tekme senden mi gelecek? “

 

“ Yok, be Nihat, benim sana tekme filan vuracağım yok. işveren de vuramaz, zira tekme vurmaya hazırlanırken kendini yerde bulur. Sen us almaz bir zihne sahipsin, Nihat. Ondan bir saniye evvel davranırsın. Palyaçoluğu vazgeçip de zekanı köreltme. “

 

Çetin’in lafları palyaçoyu neşelendirmişti. Maskesiz suratına tatlı bir tebessümme dağıldı. Yeni sahne dekoru yaptırmıştı. Borcu vardı. Para gerekliydi. Acaba istese Çetin verir miydi?

 

“ Çetin, paraya lüzumum var. Bana borç verir misin? “ diye sordu.

 

Çetin cebinden bir tomar para çıkarıp palyaçoya verdi. Palyaço Nihat, Çetin’in verdiği parayı aldı. Sanata ve sanatçıya parasal ve manevi istikametten yardım olan iyi insanlar olmasa sanat da olmazdı, sanatçı da olmazdı. Palyaço Nihat, o gece sirkte sahneye çıkınca ön sırada oturanlardan birinin Çetin olduğunu gördü. Palyaço Nihat, sahnede takla atarken, gülünç şeyler anlatıp seyircileri güldürürken, Çetin’in oyunun sonlarına doğru ağladığını fark edemedi.

 

SON

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :